Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mark Williams (Arthur Weasley)

13. 11. 2011

Mark Williams:

Mark Williams se narodil 17. června 1959 v anglickém městě Bromsgrove ve Worcestershire. Navštěvoval střední školu na severu Bromsgrove . Poté studoval angličtinu na univerzitě v Oxfordu na Brasenose College. Po promoci nastoupil k divadelní společnosti Mikron Theatre, se kterou byl tři roky na turné. Ne vždy se však živil herectvím. V minulosti vystřídal několik zajímavých povolání, pracoval například jako číšník, tesař, stavitel, elektrikář, zahradník nebo umělý inseminátor dobytka. Je také velmi zaníceným fanouškem fotbalového klubu Aston Villa a ač žije v Brightonu, neváhá poctivě cestovat na domácí zápasy svého oblíbeného týmu. Mezi další přednosti Williamse patří také to, že je nadšeným kuchařem. A pokud zabrousíme do jeho rodinného života, tak je samozřejmě nutné zmínit, že se svou přítelkyní Nicolou má jednoho potomka, a to sice dcerku.

Před kamerou se Mark Williams poprvé objevil v roce 1982 jako Wilf ve filmu PRIVILEGED, kde si zahrál spolu s Hughem Grantem. Další účast před kamerou však zaznamenal až o dlouhých pět let později, v roce 1987. Ovšem v tomto roce si zahrál hned ve dvou celovečerních filmech, kterými byly OUT OF ORDER a především potom LETNÍ SEZÓNA, kde si zahrál roli Bennyho. Postupně tedy získával zkušenosti před kamerou a začínal dokazovat, že má na to stát se kvalitním hercem. V roce 1988 se stal součástí dnes již kultovního britského seriálu ČERVENÝ TRPASLÍK, kde se objevil ve třech epizodách jako Olaf Petersen. V letech 1988 a 1989 se také objevil v sedmi dílech britského komediálního skečového seriálu STUFF, kde prokazoval především své komediální nadání. Několik následujících let pak nedosáhl žádného výraznějšího úspěchu, tehdy účinkoval především v televizních filmech a seriálech. V roce 1994 se však objevuje po sedmi letech v dalším celovečerním filmu, a to sice v koprodukční variaci na známý příběh dánského prince Hamleta. Film se jmenuje JUTSKÝ KRÁL a Mark si zahrál roli Aslaka. Ovšem účast v tomto filmu není jediné, co se Markovi tento rok povedlo. V roce 1994, kdy byl již známý jako komik, se stal jednou z hvězd populárního komediálního skečového seriálu THE FAST SHOW, který se natáčel pro britskou stanici BBC tři roky a dosáhl celkového počtu 25 epizod včetně speciálních dílů THE FAST SHOW LIVE (1998), THE LAST FAST SHOW EVER (2000) a THE FAST SHOW FAREWELL TOUR (2003). Nejen, že Mark Williams účinkoval ve všech epizodách, ale zároveň se stal i spoluautorem scénáře k celkem 12 epizodám. Tento seriál ho tedy proslavil a dopomohl k výraznému zviditelnění a k zisku dalších rolí. Navíc od roku 1993 do roku 1995 účinkoval v dalším komediálním seriálu zaměřeném na skečové výstupy, který se jmenoval THE SMELL OF REEVES AND MORTIMER, kde si zahrál v sedmi dílech.

A zřejmě to byly právě jeho komické výstupy ve výše zmíněných seriálech, které mu dopomohly k zisku jedné z jeho nejznámějších rolí. V roce 1996 si ho totiž studio Disney vybralo do jedné z větších rolí ve filmové verzi klasického rodinného animáku 101 DALMATINŮ. Zahrál jednoho z dvojice záporáků, kteří unesou štěňata dalmatinů na objednávku Cruelly De Vil. Jeho hereckým partnerem zde byl Hugh Laurie a na základě Williamsova výkonu, díky kterému se poprvé výrazněji uvedl i v České republice, nelze pochybovat o jeho komediálním talentu. Po tomto úspěchu následovala v roce 1997 další výrazná herecká příležitost v rodinné komedii PIDILIDI, kde si zahrál vedle Johna Goodmana, Jima Broadbenta či Toma Feltona jednu z hlavních rolí. A hned v roce 1998 pak přichází další výjimečná herecká příležitost, když Mark získal roli Wabashe, koktajícího herce recitujícího prolog a epilog v inscenaci hry Romeo a Julie, v Oscary ověnčeném filmu ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE. Po těchto výraznějších hereckých příležitostech však přichází útlum a Mark opět nějakou dobu účinkuje povětšinou jen v televizních filmech a seriálech. Z tohoto období bych zmínil diváky i kritiky ceněnou televizní minisérii GORMENGHAST z roku 2000, kde si Mark Williams zahrál roli profesora Perche a ze stejného roku také stojí za zmínku devítidílný komediální sci-fi seriál z dílny autora Červeného trpaslíka, který nese název THE STRANGERERS a Mark zde vytvořil hlavní roli mimozemšťana, který se snaží začlenit do lidské společnosti. Českým divákům se pak znovu představil až ve filmu ZLODĚJI A VYDĚRAČI (2001), kde ztvárnil jednu z těch větších rolí, jeho postava se jmenuje Tremaine.

Častěji však získával role vedlejší a méně výrazné a dá se říci, že zažíval spíše jakýsi útlum. To se ovšem změnilo v roce 2002, kdy dostává roli ve filmu HARRY POTTER A TAJEMNÁ KOMNATA, což je druhý díl komerčně velmi úspěšné série filmů o Harrym Potterovi. Dá se tedy říci, že jako nováček naskočil do rozjetého vlaku a zařadil se tak mezi několik nových posil hereckého týmu v této sérii. Byla mu svěřena role Artura Weasleyho, rusovlasého tak trochu volnomyšlenkářského kouzelníka, milujícího manžela a starostlivého otce sedmi dětí, mezi které patří i Ron, nejlepší kamarád hlavního hrdiny. Mark Williams si zde zahrál po boku známé britské herečky Julie Walters, která ztvárňuje jeho manželku. Ale tohle není samozřejmě jediný díl, kde se Mark objevil. Vzhledem k tomu, že Weasleyovi se vyskytují ve všech knižních dílech této série (kromě prvního dílu, kde se objevuje jen několik členů této rodiny), tak se dalo předpokládat, že Marka v roli pana Weasleyho nevidíme naposledy. A tyto předpoklady se samozřejmě potvrzovaly s tím, jak byly postupně další díly uváděny do kin. A tak se Mark objevil i ve všech zbylých dílech. A podle dostupných informací by se měl objevit i v posledním díle, který bude rozdělený do dvou částí. V souvislosti s jeho postavou, kterou v této sérii ztvárnil, nelze nezmínit jednu zajímavost. Autorka příběhů o Harrym Potterovi se nechala slyšet, že původně měla v plánu, že postava Artura Weasleyho, kterou Mark ztvárňuje v této sérii, v pátém dílu (Harry Potter a Fénixův řád) zemře. Nakonec si to však rozmyslela a udělila této postavě milost, a tak je Artur Weasley v pátém dílu jen velmi nebezpečně poraněn, ale nikoliv usmrcen. A díky tomu tedy můžeme vidět Marka ve všech dílech s výjimkou dílu prvního.

Samozřejmě Mark neúčinkuje celé 21. století jen v Harrym Potterovi, ale jednoznačně je to jeho nejvýraznější role. S výjimkou této série je totiž častěji k vidění na televizních obrazovkách, nežli na plátnech kin. Když už se však zmiňuji o televizi, tak tady je třeba zmínit, že s velkým zapálením moderoval a provázel několika dokumentárními seriály: MARK WILLIAMS BIG BANGS; MARK WILLIAMS ON THE RAILS; INDUSTRIAL RELEVATIONS a MORE INDUSTRIAL RELEVATIONS. Podle jeho vlastních slov ho to velmi bavilo a natáčení těchto seriálů si velmi užíval. Pokud se vrátíme k jeho celovečerním filmům, tak obsazoval spíše vedlejší role. V roce 2005 byl k vidění ve filmu TRISTRAM SHANDY: PTÁKOVINA A BEJKÁRNA a v roce 2007 ve filmu HVĚZDNÝ PRACH. Nejčastěji je však k vidění právě v televizních projektech a příliš příležitostí ve velkých produkcích v poslední době nedostává.

Pokud se podíváme do současnosti, tak zjistíme, že Mark má o práci postaráno a že se rozhodně nenudí. Letos už se stihl objevit v televizním filmu ze série o slečně Marplové s názvem MARPLE: WHY DIDN´T THEY ASK EVANS?, kde ztvárnil roli Clauda Evanse. Dále se v letošním roce také objevil jako Joe Bishop v jednom z dílů seriálu INSPECTOR GEORGE GENTLY a jako David Beaumont v jednom z dílů seriálu NEW TRICKS. Samozřejmě byl letos k vidění také v již zmíněném šestém filmu o Harrym Potterovi a v srpnu letošního roku měl premiéru americký televizní film BLOOD IN THE WATER, kde ztvárnil Jerryho Hourihana. A co se týče práce, kterou má nyní rozdělanou, tak tam je to jasné. Jelikož je součástí filmů o Harrym Potterovi a jeho postava se objevuje i v posledním díle, tak není divu, že nyní pilně ztvárňuje roli Artura Weasleyho ve filmech HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI – 1. ČÁST (předpokládaná premiéra na podzim 2010) a HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI – 2. ČÁST (předpokládaná premiéra v létě 2011). Těšme se tedy na jeho závěrečné představení v této úspěšné filmové sérii a těšme se i na jeho další role a přejme mu, aby dostával co nejvíce hereckých příležitostí v co nejzajímavějších projektech a doufejme, že ještě hodně dlouho nás bude bavit a těšit svým herectvím.

 

Filmogarfie:

 

2011 Harry Potter a Relikvie smrti - část 2
2010 Harry Potter a Relikvie smrti - část 1
2009 George Gently: Gently in the Night (TV film)
  Harry Potter a Princ dvojí krve
  Slečna Marplová: Proč nepožádali Evanse? (TV film)
2008 Rozum a cit (TV seriál)
2007 Harry Potter a Fénixův řád
  Hvězdný prach
  Room with a View, A (TV film)
2006 Saxondale (TV seriál)
  Tristram Shandy
  Viva Blackpool (TV film)
2005 Harry Potter a Ohnivý pohár
  Help (TV seriál)
  Rotters' Club, The (TV film)
 
2004 Agent Cody Banks 2
  Carrie & Barry (TV seriál)
  Harry Potter a vězeň z Azkabanu
  Ministry of Mayhem (TV seriál)
2003 Fast Show Farewell Tour, The (TV film)
  Grass (TV seriál)
  New Tricks (TV seriál)
  Star (TV seriál)
2002 Anita a já
  Dick Whittington (TV film)
  Harry Potter a Tajemná komnata
  Heart of Me, The
  Nečistá hra
  Shackleton (TV film)
2001 Combat Sheep (TV film)
  Fun at the Funeral Parlour (TV seriál)
  Happiness (TV seriál)
  "Jumpers for Goalposts"
  Zloději a vyděrači
  Ztracený dárek (TV film)
2000 Gormenghast (TV seriál)
  Happy Birthday Shakespeare (TV film)
  Randall a Hopkirk (TV seriál)
  Strangerers, The (TV seriál)
1999 Hunting Venus (TV film)
  Whatever Happened to Harold Smith?
1998 Canterbury Tales, The (TV seriál)
  Comedy Lab (TV seriál)
  Fast Show Live, The (video film)
  In Exile (TV seriál)
  Ted & Ralph (TV film)
  Zamilovaný Shakespeare
1997 Pidilidi
1996 101 dalmatinů
1995 Big Game, The (TV film)
1994 Fast Show, The (TV seriál)
  Harry Enfield and Chums (TV seriál)
  Jutský princ
1993 Health and Efficiency (TV seriál)
  Chef! (TV seriál)
  Peak Practice (TV seriál)
  Smell of Reeves and Mortimer, The (TV seriál)
1991 Bottom (TV seriál)
  Merlin of the Crystal Cave (TV film)
1990 Harry Enfield's Television Programme (TV seriál)
  Kinsey (TV seriál)
1989 KYTV (TV seriál)
  Making Out (TV seriál)
1988 Červený trpaslík (TV seriál)
  Storyteller, The (TV seriál)
  Tumbledown (TV film)
1987 Letní sezóna
  Out of Order
1982 Privileged

11.jpg

18446-25820.gif

arthur_weasley.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář